Gdzie promować swoje zdjęcia?

Gdzie promować swoje zdjęcia?

Jak każdy fotograf, lubię dzielić się swoimi pracami. Lubię, gdy moje prace docierają do dużego grona osób, gdy ludzie komentują moje fotografie (i wcale nie muszą to być komentarze tylko pozytywne). Dużą frajdę dają także lajki, bo w pewnym sensie nakręcają one do dalszej pracy – choć z tym oczywiście trzeba uważać, bo nie zawsze lajki odzwierciedlają faktyczny poziom pracy. Niemniej jednak każdy fotograf chce, by jego prace były wyświetlane jak największej liczbie osób i o tym właśnie będzie ten artykuł. Zaprezentuję Wam kilka miejsc, w których warto publikować swoje prace, by dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Pominiemy najbardziej oczywiste miejsca, jak serwisy społecznościowe typu fb, insta, czy pinterest i skupimy się na specjalnych serwisach dla branży fotograficznej. 

500px to popularny serwis fotograficzny, na którym znajdziecie nie tylko ogromną bazę inspiracji, ale i sami możecie się przyczynić do poszerzenia tej bazy. Ze strony korzystają głównie fotografowie z dosłownie całego świata, dzięki czemu często można uzyskać konstruktywne komentarze odnośnie naszych prac od profesjonalnych fotografów.

Strona charakteryzuje się bardzo przejrzystym i wygodnym layoutem. Dodawanie zdjęć jest przyjemne i nie zajmuje dużo czasu. Po dodaniu zdjęcia strona mierzy ranking naszego zdjęcia za pomocy “pulsu”. Jest to podobny algorytm, jaki działa na instagramie. Liczą się lajki, komentarze, czy np. to, że ktoś doda nasze zdjęcie do swojej galerii. Im wyższy puls osiągniemy, tym więcej osób zobaczy nasze zdjęcie. Osiągając wysoki puls, nasze zdjęcie może trafić na sam szczyt galerii polecanych prac. Jest to bardzo fajna opcja na zmierzenie tego, czy nasze prace spodobają się innym.

Na stronie co jakiś czas organizowane są również konkursy fotograficzne, w których można wygrać ciekawe nagrody 🙂

Serwis, który zrzesza fotografów z całego świata. Charakteryzuje się głównie dużą ilością konkursów, w których można wygrać wartościowe nagrody. Organizowane są także challenge przez użytkowników portalu. Profesjonalizm i wysoka jakość publikowanych zdjęć sprawia, że jest to dość prestiżowy serwis wśród fotografów.

Na stronie wbudowany jest system punktów i rang, które mają realny wpływ na ilość wyświetleń naszych zdjęć. W skrócie – im bardziej angażujemy się w społeczność Viewbug (lajkując, komentując, obserwując innych fotografów), tym nasze zdjęcia są lepiej widoczne dla innych.

Administracja Viewbug na bieżąco przegląda popularne prace. Moje zdjęcia już kilka razy zostały wyróżnione w “zdjęciach miesiąca” na oficjalnym blogu Viewbug, więc mogę szczerze polecić Wam ten sposób promocji swojej twórczości 🙂

Dość niedoceniany serwis fotograficzny, przydatny w poszukiwaniu inspiracji oraz publikowaniu własnych zdjęć. Flickr umożliwia przede wszystkim dodanie linków do swoich serwisów społecznościowych w opisie zdjęcia. Dodając swoje fotografie do wielu grup tematycznych, możemy uzyskać całkiem spore zasięgi, nie mając zbyt dużej ilości followersów. Społeczność jest bardzo aktywna, dzięki czemu efekty publikacji można zauważyć już kolejnego dnia.

Flickr jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Layout jest przejrzysty, a dodawanie zdjęć to sama przyjemność. Tego serwisu używam od niedawna i jestem bardzo zadowolony z efektów.

Serwis, a raczej głównie aplikacja na telefon z konkursami fotograficznymi. Serwis charakteryzuje się bardzo dużą ilością konkursów/challengów. Czasami w konkursach można wygrać publikację w magazynach lub wystawach. GuruShots to raczej gra fotograficzna, w której walczymy o “prestiż”, zbieramy punkty, łączymy się w zespoły z innymi fotografami. Jest to też fajna opcja promocji swoich zdjęć. Należy jednak tę aplikację bardziej traktować jako formę zabawy, niż jak walkę o poważne nagrody. Duża ilość konkursów w różnych kategoriach jest fajną opcją zabawy przede wszystkim dla osób, które zaczynają z fotografią. Osobiście miałem ogromną frajdę z tej apki w momencie, gdy byłem na początku swojej drogi w fotografii.

Można powiedzieć, że serwis stary jak świat, ale nadal działa. Serwis łączy fotografów, modelki, fryzjerów, stylistów oraz retuszerów. Mimo wielu negatywnych opinii o portalu, nadal można nawiązać ciekawe współprace. Sam niejednokrotnie znajdowałem modelki do projektów na tym właśnie portalu. Administracja Maxmodels często przegląda nowe zdjęcia i aktualizuje na bieżąco najlepsze zdjęcia na stronie głównej. Za pomocą tego portalu możemy dotrzeć do osób z branż powiązanych z fotografią, co wydaje się być całkiem fajnym rozwiązaniem.

Dość nowy serwis, bardzo mocno przypominający MaxModels.pl – w zasadzie działa dokładnie tak samo, dając nam możliwość nawiązania nowych współprac.

Serwisów, na które możemy wrzucać swoje prace jest bardzo dużo, jednak warto skupić się na kilku – na tych, na których będziemy wrzucać regularnie swoje prace i które przyniosą nam najlepsze efekty. Wymieniłem serwisy, z których korzystam i które moim zdaniem przyniosą Wam najwięcej korzyści. Jeżeli znacie inne strony, z których korzystacie i które warte są polecenia, to dajcie znać w komentarzu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *